Eurowybory 2009: Bądźmy pępkiem Europy

  Eurowybory 2009: Bądźmy pępkiem Europy

  Grzegorz LIPIEC

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wiedza o Parlamencie Europejskim jest wśród Polaków bardzo niewielka, a frekwencja wyborcza była w 2004 roku jedną z najniższych wśród wszystkich państw członkowskich. Tarnobrzeg na mapie województwa również nie wypada rewelacyjnie.
  Maciej Matyka, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Tak dla Tarnobrzega”: - O Parlamencie Europejskim wiemy niewiele. Czym się zajmuje? O czym

  Maciej Matyka, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Tak dla Tarnobrzega”: - O Parlamencie Europejskim wiemy niewiele. Czym się zajmuje? O czym decyduje? Jakie sprawy można tam załatwić? Wielu Polaków uważa, że jest to ciało zupełnie abstrakcyjne i nieważne. Nasza akcja ma między innymi na celu wyjaśnić wszelkie zawiłości oraz zmobilizować jak największą grupę osób do wzięcia udziału w wyborach 7 czerwca. ©Fot. Grzegorz Lipiec

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2009. Kandydaci, sondaże, wyniki w serwisie EUROWYBORY

  Czy można to zmienić? Młodzi ludzie twierdzą, że tak i dlatego postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiej inicjatywy "Pępek Europy".

  NIKŁA OBECNOŚĆ

  Kampania organizacji pozarządowych zachęcająca do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca 2009 roku skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, które dodatkowo mogą zachęcać do głosowania swoich bliskich. Koalicja "7-ego czerwca" rozpoczyna nową akcję społeczną. Jest to kontynuacja działań organizacji pozarządowych, które w październiku 2007 roku przeprowadziły skuteczną i adresowaną do młodych wyborców, kampanię "Zmień kraj. Idź na wybory". Lokalnie całą inicjatywę koordynować będzie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich "Tak dla Tarnobrzega".

  - Zapraszamy organizacje pozarządowe, które chcą włączyć się w kampanię zachęcająca Polaków do oddania głosu 7 czerwca, do przystąpienia do naszej koalicji. Liczymy na Wasze zaangażowanie, a także własne inicjatywy i pomysły - mówi Maciej Matyka, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich "Tak dla Tarnobrzega".

  Polacy niezbyt chętnie biorą udział w wyborach - w 2004 roku do urn poszło raptem sześć milionów osób. W Tarnobrzegu było to tylko sześć tysięcy osób na około czterdzieści tysięcy uprawnionych. Był to jeden z najgorszych wyników na Podkarpaciu.

  LATARNIK WYBORCZY

  Oprócz walki o frekwencję, inicjatorzy zadają sobie trud w celu edukowania wyborców. Nie każdy zdaje sobie sprawę choćby ze sposobu wyłaniania europosłów, czy też gdzie mogą głosować niepełnosprawni.

  - Na stronie akcji znajduje się rozbudowana zakładka, w której wyjaśniane są zawiłości ordynacji wyborczej, a także kwestii technicznych podczas głosowania - tłumaczy Matyka.

  Wkrótce na portalu 7czerwca.org.pl/pl pojawi się "Latarnik Wyborczy". Programy wszystkich ugrupowań zostaną prześwietlone, a za pomocą kilku pytań każdy sprawdzi, jakie ugrupowanie odpowiada mu najbardziej.

  TO RÓWNIEŻ ZABAWA

  Sama inicjatywa ma również w sobie element współzawodnictwa oraz zabawy. Gmina, w której będzie najwyższa frekwencja wyborcza w Polsce otrzyma tytuł "Pępka Europy".

  - A do czasu wyborów bawimy się i przeciągamy wirtualny pępek po mapie. W tej chwili wirtualne centrum znajduje się tam, gdzie najwięcej osób (w stosunku do liczby mieszkańców danej gminy), zadeklarowało "Tak, pójdę na eurowybory" - dodaje Maciej Matyka. Nagrodą dla zwycięskiej miejscowości będzie tablica pamiątkowa, która zostanie powieszona na murach urzędu władz gminy lub przy tablicy wjazdowej do miasta.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo