Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowe Porty Lotnicze chcą zainwestować w Port Lotniczy Radom. Sadków ma odciążyć Okęcie. Dziś podpisanie listu intencyjnego

Izabela Kozakiewicz
Prezes Państwowych Portów Lotniczych Mariusz Szpikowski (w  środku) podpisanie listu intencyjnego w sprawie lotniska na Sadkowie zapowiedział w sobotę podczas wizyty w Radomiu.
Prezes Państwowych Portów Lotniczych Mariusz Szpikowski (w środku) podpisanie listu intencyjnego w sprawie lotniska na Sadkowie zapowiedział w sobotę podczas wizyty w Radomiu.
Państwowe Porty Lotnicze chcą inwestować na Sadkowie. Dziś ma być list intencyjny w tej sprawie.

- Udało się wypracować formułę współpracy. Dziś zakończymy pierwszy etap negocjacji - mówi Radosław Witkowski o liście intencyjnym, która ma dziś podpisać z Mariuszem Szpikowski, dyrektorem przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze w Warszawie.

Drugi na Mazowszu

Podpisanie listu w ostatnią sobotę zapowiedział prezes Państwowych Portów Lotniczych podczas wizyty w Radomiu. Jak już pisaliśmy państwowe przedsiębiorstwo i władze Radomia negocjują od wielu miesięcy. Porty są zainteresowane inwestowaniem na radomskim Sadkowie. PPL wybrał Radom, jako miejsce budowy drugiego lotniska na Mazowszu. Sadków miałby przejąć loty niskokosztowe oraz czarterowe i odciążyć warszawskie Okęcie.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze planuje podpisanie listu intencyjnego z władzami miasta w sprawie radomskiego lotniska.

Konferencja prasowa PiS w Radomiu.

Państwowe Porty Lotnicze zainwestują w Port Lotniczy Radom? ...

Podpisanie listu intencyjnego pozwoli na rozpoczęcie kolejnego etapu rozmów i negocjacji. Do ich końca potrzeba jeszcze kilku miesięcy.

- Będziemy negocjować dobrą umowę przejęcia udziałów i ramowej mapy inwestycji realizowanych w Porcie Lotniczym Radom - mówi Radosław Witkowski.

Sam list nie jest jeszcze gwarancją inwestycji w Radomiu. - Wyraża tylko intencję - podkreśla Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, który uczestniczy w negocjacjach.

Sprawdzają spółkę

- Na koniec stycznia chcielibyśmy mieć zakończony audyt - wyjaśnia Adam Bielan. - To pełne badania księgowe, przegląd umów, zobowiązań, dokumentów prawnych. Potrzebny będzie też raport oficjalnego wybrania lokalizacji. Jeśli wszystko się powiedzie moim zdaniem początek drugiego kwartału to czas, kiedy będzie można podjąć decyzje właścicielskie.
Po skompletowaniu dokumentów, ostateczna decyzja o zaangażowaniu się przedsiębiorstwa porty lotnicze w radomski Sadków będzie należała do rządu.

Większość dla Portów

Wiadomo, że Państwowe Porty Lotnicze chcą przejąć większość udziałów radomskiej spółki. - Czy to będzie przejęcie udziałów? Jestem daleki od tego, żeby podejmować decyzję. Struktura transakcji będzie zarekomendowana przez międzynarodowego radcę, który zajmował się analizą możliwości rozwoju portu i w tej chwili prowadzi audyt - informuje Mariusz Szpikowski.

Na spekulacje o tym, jak będzie wyglądała umowa przejęcia udziałów spółki z Sadkowa nie daje się namówić też prezydent Witkowski. - Jesteśmy w trakcie rozmów. Zalecałbym wstrzemięźliwość, to poważne, biznesowe negocjacje - mówi Radosław Witkowski. - Mamy świadomość co ma spoczywać na naszych barkach, ale o tym też nie będę teraz mówił. Większość zadań będzie po stronie PPL. To będą poważne wyzwania, na ich realizację potrzebne są duże pieniądze. Myślę jednak, że jedno miejsce w radzie nadzorczej dla przedstawiciela miasta się znajdzie - dodaje.

W pojedynkę

Teraz miasto jest właścicielem spółki Port Lotniczy Radom i jej jedynym inwestorem. Do tej pory cywilny port na Sadkowie kosztował już ponad 120 milionów złotych. - W tym są oczywiście inwestycje, ale też pieniądze wydane na utrzymanie spółki - precyzuje Radosław Witkowski. - Od wielu miesięcy staliśmy przed dylematem, jak rozwijać lotnisko. Na to potrzeba co najmniej 130 milionów złotych. Miasta na taki wydatek nie stać, stąd poszukiwanie partnera biznesowego. Mam nadzieję, że to się udało i finalnie podpiszemy umowę z PPL.

Radom do rozbudowy

Zdaniem przedsiębiorstwa Polskie Porty Lotnicze na Mazowszu jest potrzebne drugie duże lotnisko. Analizy zlecone zewnętrznej firmie mają wskazywać, że najlepszą lokalizacją będzie Radom.

Przemawiają za tym między innymi dobra lokalizacja i dobre skomunikowanie miasta. Nowy port miałby obsługiwać mieszkańców aglomeracji warszawskiej, ale także województw świętokrzyskiego, łódzkiego i części lubelskiego. Drugi port na Mazowszu miałby obsługiwać w pierwszym etapie 6 milionów pasażerów, docelowo miałoby to być aż 10 milionów pasażerów.
Rozbudowa w przypadku lotniska w Radomiu byłaby gigantyczna.
Potrzebne jest wydłużenie pasa startowego. Trzeba też wybudować płyty postojowe, większy i bardziej funkcjonalny terminal. Te inwestycje miałyby być prowadzone modułowo, czyli na przykład sam terminal najpierw miałby być przystosowany do obsługi wspomnianych sześciu milionów pasażerów, a wraz z rozwojem ruchu byłby rozbudowywany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie