Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławomir i Dżem na Dymarkach w Nowej Słupi! Znamy szczegóły wielkiej imprezy

(imo)
Już wkrótce, w dniach 11-12 sierpnia pod Łysą Górą w Nowej Słupi zapłoną po raz 52. słynne Dymarki. Gwiazdą imprezy będzie twórca hitu "Miłość w Zakopanem" - Sławomir! Organizatorzy zapewniają, że przebojem zostanie nie tylko występ showmana, atrakcji przygotowano całe mnóstwo. Wspaniałych koncertów także.

Kim byli starożytni mieszkańcy naszego regionu? Co uprawiali, co hodowali, co jedli? W co się ubierali, czym się zajmowali? Wszyscy, którzy pragną poznać odpowiedzi na te pytania, powinni obowiązkowo stawić się w Nowej Słupi na Dymarkach w dniach 11-12 sierpnia.

Ale zanim zabawa "dymarkowa" rozpocznie się na całego, przyjdzie czas na sportowy przedsmak, czyli Dymarkowe Biegi Górskie, które zaplanowane zostały weekend wcześnie, czyli w dniach 4-5 sierpnia. Będą to: Bieg Emeryka – 5 km – na trasie Huta Szklana – Święty Krzyż – Nowa Słupia, Dycha Hutnika – 10 km – na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż – Trzcianka – Nowa Słupia, Świętokrzyski Półmaraton Niepodległości – 21,5 km – na trasie Witosławice – Nowa Słupia.

Wielki przemarsz z pochodniami na początek
W tym roku Dymarki zapłoną już po raz 52. Tradycyjnie rozpoczną się akcentem archeologicznym - piątkowym przemarszem z pochodniami. - Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz turystów przebywających w Górach Świętokrzyskich do włączenia się i wzięcia udziału wraz z grupami rekonstrukcji historycznej w korowodzie inaugurującym tegoroczne Dymarki. Wszyscy uczestnicy przemaszerują z pochodniami z Rynku w Nowej Słupi na teren Centrum Kulturowo – Archeologicznego - zapowiada Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, główny organizator przedsięwzięcia.

W tegorocznych prezentacjach archeologicznych swój udział potwierdziło wiele stowarzyszeń zajmujących się rekonstrukcja historyczną. Są to między innymi Stowarzyszenie Archeozdroje z Pomorza, Stowarzyszenie Wandali z Werbkowic, Legion X Gemina z Poznania, Foederati z Łodzi, Hastingowie z Warszawy, grupy rekonstrukcyjne z Czech, Litwy oraz Niemiec oraz wielu indywidualnych rzemieślników. Prezentacje archeologiczne zostaną zainicjowane dużym, barwnym korowodem z udziałem uczestników projektu z Rynku w Nowej Słupi do CK-A w dniu 10 sierpnia o godzinie 21. Przemarsz odbędzie się z udziałem grup rekonstrukcyjnych z pochodniami, rekonstrukcji wozu celtyckiego i rydwanu rzymskiego. Wydarzenie zostanie zainicjowane przez władze województwa i gminy. Inscenizacja będzie posiadała charakter uroczystego rozniecenia i przekazania ognia uczestnikom projektu „W kręgu żelaza”, które będzie stanowiło dwudniowe widowisko historyczne.

Dopełnieniem piątkowego wieczoru będzie eksperymentalne, nocne rozbicie pieca dymarskiego, a następnie spektakl „Hefajstos” na scenie amfiteatru w wykonaniu Teatru Ognia „Avatar".

Pole walki i miejsce... ślubu barbarzyńcy z księżniczką
W sobotę i niedzielę, 11-12 sierpnia w ramach projektu „W kręgu żelaza” zostanie zaprezentowane wiele inscenizacji, dla których główne tło stanowiły będą prezentacje – próby rekonstrukcji procesu wytopu żelaza starożytną metodą, prowadzone niezależnie przez kilku eksperymentatorów. Wśród ciekawszych elementów widowiska historycznego będą również między innymi przysmaki kuchni rzymskiej i barbarzyńskiej, ceremonia ślubna legionisty z barbarzyńską księżniczką, Kawaleria Epoki Żelaza z pokazem łucznictwa konnego, laboratorium eksperymentów walki.

- Spektakularnym przedsięwzięciem będzie wielka batalia składająca się z kilku potyczek pomiędzy barbarzyńcami a legionami rzymskimi – bitwa „Pod Łysą Górą” z udziałem ponad stu pięćdziesięciu zbrojnych. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana praca pieca rzymskiego do wypalania ceramiki – Terra Sigillata. To pierwszy tego typu zrekonstruowany obiekt w Polsce, a być może i w całej Europie. W gospodarstwach przydomowych barbarzyńców pojawi się wiele zwierząt hodowanych 2000 lat temu. Patronat merytoryczny nad częścią archeologiczną sprawuje Państwowe Muzeum Archeologiczne z Warszawy oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego - zaznacza Piotr Sepioło.

Najpierw folklor, potem wielkie gwiazdy
Oczywiście podczas 52. edycji Dymarek nie zabraknie popularyzacji rodzimej kultury ludowej. Odbędzie się Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z udziałem prawie 100 podmiotów z województwa świętokrzyskiego (soliści, KGW, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, kapele), dla których przygotowana zostanie specjalna scena. Wokół nie zostanie zorganizowany kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski.

Nie zabraknie gwiazd muzyki pop, dla których powstanie tradycyjnie duża scena pod lasem. Tu przyjdzie czas na zabawę z największymi hitami! Tegorocznymi gwiazdami Dymarek będą znani i lubiani artyści: Sławomir, Dżem, Power Play, Tacy Sami, Pozytywnie Nakręceni i wiele, wiele innych.

Przysmaki regionalnej kuchni, lunapark dla najmłodszych, historyczna gra terenowa – quiz historyczny dla najmłodszych będą dopełnieniem i możliwością miłego spędzenia wolnego czasu w dniach 11-12 sierpnia u podnóża Łysej Góry podczas 52. Dymarek w Nowej Słupi.

Organizatorami wydarzenia oprócz Gminy Nowa Słupia są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatu Kieleckiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego i Lokalna Organizacja Turystyczna Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - większe kary dla posłów, ile zarabiają parlamentarzyści

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie