Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Dyktando Akademickie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Studenci w starciu z ortografią! Zobacz film i zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 12 lat
Jak się pisze "żorżeta"? To i wiele innych pytań zadawali sobie studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podczas Świętokrzyskiego Dyktanda Akademickiego. Test ortograficzny zorganizowano we wtorek, 12 marca z okazji Tygodnia Kultury Języka. Jak z meandrami ortografii i interpunkcji poradzili sobie nasi studenci? Zobaczcie film i zdjęcia.

Świętokrzyskie Dyktando Akademickie zaskoczyło niejednego studenta

Dyktando w murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbywa się już po raz trzeci, zaś w samym Tygodniu Kultury Języka uczelnia bierze udział już po raz 32. Jak wyjaśniała Lidia Pasich, koordynatorka akcji, to szczególne wydarzenie dla fanów polszczyzny. - W dyktandzie chodzi o to, by przyglądać się polskiej ortografii, by dbać o język od strony poprawności oczywiście - mówiła.

Zobaczcie jak studenci walczyli z polską ortografią:

W zmaganiach językowych wzięło udział około 40 studentów i chociaż przeważali ci z Wydziału Humanistycznego, to nie stanowili oni całości. Jednym z próbujących swoich sił był Janek, student bezpieczeństwa narodowego na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK.

- W zeszłym roku też startowałem w dyktandzie, nie udało mi się zająć podium, zobaczymy jak będzie teraz. Długo zastanawiałem się nad słowami "chyży" i "handryczący". Uważam, że młodym ludziom takie akcje są potrzebne, by sprawdzali się w ortograficznych konkurencjach i mogli promować właściwy język polski - wyjaśniał student.

Lidia Pasich dodawała, że z doświadczenia z poprzednich lat wie, że dużą trudność sprawia młodzieży poprawne użycie wielkiej (nie dużej!) i małej litery. - Kolejny problem to pisownia łączna i rozłączna, skomplikowane i złożone przymiotniki, liczebniki, słowa typu "gżegżółka", ale w różnym znaczeniu. Z pewnością studenci mieli nad czym myśleć - wymieniała.

Świętokrzyskie Dyktando ma też ukryty cel...

Autorką i pomysłodawczynią dyktanda była profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Marzena Marczewska.

- Wszyscy Polacy lubią mówić o ortografii, często obserwuję jak poprawiają swoje błędy w mediach społecznościowych. Dlatego takie dyktanda cieszą się dużą popularnością. Za każdym razem przed ortograficznym testem zbieram materiały, wyszukuję trudnych słów. Wtedy kiedy mam je już zgromadzone, zastanawiam się o czym by tu napisać. Napisałam w końcu o tym, że trudno jest czasami napisać takie dyktando - śmiała się pani profesor.

- Myślę, że to była dobra zabawa, a ja mam tu jeszcze cel ukryty. Wiem, że wszyscy, którzy wzięli udział w dyktandzie na zawsze zapamiętają już wszystkie te słowa - dodawała Marzena Marczewska.

Zdjęcia z dyktanda w galerii:

Zwycięzcy Świętokrzyskiego Dyktanda Akademickiego 2024

  • Tytuły Akademickich Mistrzów Ortografii Ziemi Świętokrzyskiej otrzymali:
  • I miejsce Natalia Barańska,
  • II miejsce Wiktoria Przybyła,
  • III miejsce Tomasz Nawrot.

Zwycięzcy otrzymali nagrody, sfinansowane przez europosła Adama Jarubasa, Urząd Marszałkowski i Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie