Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opisał akcję na Romanowie i wygrał

Anna Śledzińska
Wiktor Filipowski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica, zajął pierwsze miejsce w konkursie „Zapomniane akcje AK w okręgu Kielce”, zorganizowanym przez kielecki okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

O tym, że wrzesień jest w polskiej historii miesiącem szczególnym, pamiętano w ostrowieckim liceum imienia Stanisława Staszica. Dwaj jego uczniowie, drugoklasiści Wiktor Filipowski i Michał Sitarz, wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez kielecki okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, opisując zapomniane lub wręcz nieznane akcje z udziałem świętokrzyskich partyzantów, w czasie II wojny światowej.

Akcje ważne, ale nieznane

Wiktor Filipowski napisał pracę na temat ,,Most na Romanowie”. Opisał w niej okoliczności wysadzenia mostu kolejowego w 1942 roku, przebieg akcji i jej tragiczne dla mieszkańców Ostrowca, skutki. To właśnie ta praca spodobała się jury najbardziej, za co został nagrodzony pierwszym miejscem.

Historia akcji dywersyjnej na moście w ostrowieckiej dzielnicy Romanów jest o tyle ważna dla mieszkańców miasta, że to właśnie w odwecie za te działania, hitlerowcy zatrzymali 30 zakładników, a następnie powiesili ich miejskim Rynku.

W tym roku, 30 września minęło 75 lat od tamtej tragedii, a rocznicę obchodzono w minioną sobotę.

- Mimo, że była to tak ważna w skutkach akcja, mieszkańcy Ostrowca wiedzą o niej niewiele - mówi Wiktor Filipowski. - Dlatego postanowiłem, że będzie dobrym tematem na pracę konkursową. Niełatwo było zdobyć informacje dotyczące akcji i jej uczestników. Bezpośredni świadkowie tych wydarzeń już w większości nie żyją, zachowało się też niewiele dokumentów.

Z pomocą uczniom przyszedł dyrektor „Staszica” Dariusz Kaszuba, wskazując osoby, które mogą dostarczyć ważnych informacji.

- Zarówno Wiktora, jak i Michała Sitarza, który w swojej pracy relacjonował akcję ,,Amor’’ przeprowadzoną w fabryce cukierków w Ostrowcu, skierowałem do porucznika Kazimierza Kocowskiego - prezesa ostrowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Marka Wójcickiego, pracownika Muzeum Historyczno – Archeologicznego, historyka i pasjonata okresu II wojny światowej. Dzięki ich pomocy zwycięska praca zostały nagrodzona za rzetelność relacji i ciekawy sposób narracji.

Opowieści z obozu

Chcąc uczcić wrześniowe rocznice w szkole postanowiono przybliżyć młodzieży w niekonwencjonalny sposób wydarzenia z historii Polski, a równocześnie skłonić do samodzielnego poznawania przeszłości.

W szkole odbyła się między innymi sesja historyczna zatytułowana ,,Ludzkie losy 1939-1945’’.

Głównym punktem tego pierwszego z serii zaplanowanych spotkań była projekcja filmu nakręconego przez uczennicę trzeciej klasy Wiktorię Adaś. Scenariusz filmu powstał na podstawie wywiadu, który Wiktoria przeprowadziła z panem Zbigniewem Lisowskim, byłym więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz i Mauthausen-Gusen.

Praca uczennicy została przed kilkoma miesiącami nagrodzona w konkursie zorganizowanym przez kielecki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W trakcie spotkania młodzież miała możność wysłuchania referatu na temat historii obozu Auschwitz oraz wierszy i pieśni o tematyce obozowej. To właśnie świadectwa bezpośrednich uczestników tamtych wydarzeń, robiły na młodych ostrowczanach największe wrażenie.

ZOBACZ TEŻ:
CoolTour - Ogólnopolski Magazyn Kulturalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie