Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach przeprowadza już...

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach przeprowadza już operacje rekonstrukcji piersi

Iza BEDNARZ

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach przeprowadza już operacje rekonstrukcji piersi
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach przeprowadza już operacje rekonstrukcji piersi

Stanisław Góźdź jest wdzięczny profesorowi Markowi Budnerowi (w środku) za przygotowanie doktorów Jacka Haducha i Artura Bociana do przeprowadzania zabiegów rekonstrukcji. ©A. Piekarski

- Lekarze są świetnie przygotowani do tych zabiegów, pacjentki mogą im zaufać - mówi profesor Marek Budner, wybitny chirurg onkolog z Niemiec, który szkolił specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Zabiegi są wykonywane w ramach kontraktu z NFZ.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej


W sobotę o godzinie 15.00 odbędzie się otwarty dla wszystkich wykład profesora Marka Budnera na temat rekonstrukcji piersi (sala konferencyjna na II piętrze w głównym budynku ŚCO przy ulicy Artwińskiego).W zespole świętokrzyskich chirurgów specjalizujących się w operacjach rekonstrukcji piersi są: dr Artur Bocian i Jacek Haduch.
Już wcześniej specjalizowali się w operacjach piersi (mastektomia i operacje oszczędzające). Trzy lata temu rozpoczęli szkolenia pod kierunkiem profesora Marka Budnera, szefa oddziału nowotworów piersi w klinice onkologicznej Helios w Bad Saarow w Niemczech. Zdobyte tam doświadczenia teraz będą wykorzystywać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W marcu wykonali w ŚCO pierwszą rekonstrucję piersi. Wczoraj w Centrum rozpoczęły się pod kierunkiem profesora Budnera ogólnopolskie warsztaty chirurgii onkologicznej, w czasie których zostanie przeprowadzonych sześć kolejnych zabiegów. - Będziemy formować pierś, także używając implantów, żeby odtworzona część ciała wyglądała jak najbardziej naturalnie - mówi profesor Marek Budner.

Rekonstrukcje piersi ciągle są w Polsce tematem tabu. - Pacjentki, które straciły piersi, wstydzą się prosić o rekonstrukcję, czują się niezręcznie, bo rekonstrukcje często są mylone z operacjami kosmetycznymi, kojarzonymi z drink barem i atmosferą skandalu. Tymczasem to jest konieczność, bo jedność cielesna, czyli symetryczna pierś umożliwia tym kobietom integrację psychiczną. Pacjentki po mastektomii są często nastawione depresyjnie i nie funkcjonują dobrze w życiu, dlatego my dajemy im nowe poczucie radości życia - tłumaczy profesor Marek Budner.

W Polsce diagnozuje się rocznie 15 tysięcy nowych przypadków raka piersi, w tym około 350 w województwie świętokrzyskim. W naszym kraju działa kilkanaście ośrodków onkologicznych zajmujących się rekonstrukcjami piersi. - Ale pacjentek zainteresowanych tym zabiegiem jest tak dużo, że czekają po 5 lat na operację, dlatego zależy mi na wyszkoleniu jak największej liczby chirurgów. Cała chirurgia kobiecej piersi, od operacji ratującej życie po rekonstrukcje powinna być przeprowadzana w jednym ośrodku - podkreśla profesor Budner.

Czytaj też wywiad z Haliną Cecot, amazonką po rekonstrukcji piersi

Dr Artur Bocian przyznaje, że zainteresowanie pacjentek ŚCO operacjami rekonstrukcji jest ogromne. Placówka ma już podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na te zabiegi. - Nie wprowadzamy żadnych ograniczeń. Jeśli pacjentki chcą poddać się rekonstrukcji, mogą zgłaszać się do nas na konsultacje. Oczywiście nie jest to metoda idealna dla wszystkich, analizujemy indywidualnie każdy przypadek - dodaje.

- Jestem bardzo wdzięczny panu profesorowi, że dzięki jego zaangażowaniu, pomocy i życzliwości nasze Centrum może dawać pacjentkom to, co jest bardzo ważne w leczeniu raka piersi - mówi dr Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wybory Parlamentarne 2015

Wideo