Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstępy 2018 w Skaryszewie. Tym razemtargi końskie bez oferty sprzedaży koni na rzeź

Antoni Sokołowski
Od kilku ostatnich lat, prezentacja i sprzedaż koni odbywa się na specjalnie przygotowanym targowisku miejskim.
Od kilku ostatnich lat, prezentacja i sprzedaż koni odbywa się na specjalnie przygotowanym targowisku miejskim. Archiwum /Szymon Wykrota
Duże zmiany w wielowiekowej tradycji skaryszewskich Wstępów: na słynnych targach końskich nie będzie już zwierząt przeznaczonych na rzeź.

- Musimy dostosować się do nowych wyzwań, a same Wstępy w nowej formule mogę na tym jeszcze zyskać. Nie możemy też organizować jarmarku, który postrzegany jest, że powstaje na krzywdzie zwierząt - mówi Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa, który chce zerwać z niesprawiedliwym wizerunkiem Wstępów.

Jarmark za 4 tygodnie

Jarmark Koński Wstępy odbywający się w Skaryszewie nieprzerwanie od niemalże 400 lat przemieni się w Święto Konia, dzięki nowej formule. Skaryszew ma szansę stać się symbolem miasta, które traktuje konia z godnością i należytym szacunkiem, a skaryszewska tradycja końskiego jarmarku przyciągnie miłośników tych zwierząt oraz turystów.

Tegoroczna edycja Jarmarku ponownie została podzielona na dwa dni i odbędzie się w poniedziałek, 19 oraz we wtorek, 20 lutego.

ZOBACZ TEŻ: Skaryszewskie Wstępy 2017

Co nowego na Jarmarku?

Na mocy porozumienia podpisanego w jeszcze lipcu ubiegłego roku przez burmistrza Skaryszewa Ireneusza Kumięgi z fundacją Centarus oraz na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w Skaryszewie, Wstępy będą dorocznym świętem koni, z pokazami oraz prezentacją koni, a także ze wszystkim tym co związane jest z hodowlą wierzchowców. Oznacza to, iż zostanie utrzymana tradycja kupna i sprzedaży koni różnych ras, z wyłączeniem koni przeznaczonych na rzeź.

Wjazd koni od rana

Zgodnie z Regulaminem Jarmarku wjazd na teren prezentacji handlowej rozpocznie się od godz. 5.00 rano. Dodatkowo zdecydowanie został ograniczony tonaż samochodów wjeżdżających na Jarmark. Oznacza to, iż na Wstępy do Skaryszewa wjadą pojazdy o maksymalnej masie całkowitej nie przekraczającej 7,5 tony. Kolejna nowość, to orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia zwierzęcia. Każdy hodowca bezwzględnie musi posiadać zaświadczenie, iż koń jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań do transportu i przebywania na jarmarku.

WSTĘPY 2017 W SKARYSZEWIE - ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

- To jest silny i pracowity ogier, a taki koń musi jednak trochę kosztować – zachwalał Antoni Nartowicz swojego wierzchowca.

Wstępy 2017. W Skaryszewie trwają targi końskie

Bez wywózki na rzeź

Wszystkie te działania mają na celu wyeliminowanie sprzedaży koni na rzeź. Jest to także ukłon w stronę prawdziwych hodowców koni, którzy przyjeżdżają do Skaryszewa z całej Polski i oczekują dobrych warunków do sprzedaży.

- Generalnie założenie jest takie, aby żaden koń nie wyjechał na rzeź ze Skaryszewa. To jest nasze hasło i cel do osiągnięcia – dodaje burmistrz Ireneusz Kumięga. Jak wyliczają organizatorzy, na ostatnich Wstępach było około 350-400 koni, z czego blisko 90 zostało wystawionych jako rzeźne. - Bez tych koni Wstępy przeżyją, a jeszcze mogą zyskać - dodają znawcy tematu.

Święto folkloru

Skaryszewski Jarmark Koński to także Estrada Folkloru z kapelami i zespołami ludowymi, prezentacja kuchni regionalnej i Aleja Twórców Ludowych. Organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich miłośników koni i kultury ludowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie